Ekocentrum Skřítek Polička o.s.

Zajíčkova dobrodružství aneb oslava zvesela

Ekocentrum Skřítek vás zve na

Zajíčkova dobrodružství aneb oslava zvesela

čtvrtek 20. února v 18 hodin

Divadelní klub v Poličce

Ekocentrum Skřítek vzniklo 5. února před 15 lety.
Na oslavu jsme pozvali populárního brněnského zoologa Ing. Romana Zajíčka.
V Poličce již před lety přednášel a kdo si ho pamatuje, určitě si vzpomene na jeho příběhy a začne se usmívat, ne-li smát, protože Zajíček je vynikající vypravěč a bude vyprávět veselé i vážné zoologické historky z praxe i mnoha cest po světě.
Ing. Roman Zajíček pracuje jako zoolog na Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, zoologie je i jeho koníčkem, včetně chovu zvířat. Provádí odchyty nejrůznějších našich i exotických zvířat v Brně, které často probíhají za asistence městské policie i policie ČR, což je veselé již samo o sobě. Mnohdy se jedná o exotická zvířata, uprchlá chovatelům, často se ale jedná i o druhy, o kterých obyvatelé Brna ani netuší, že žijí společně s nimi.
Tentokrát bez promítání, zato doplněno živými exempláři.
O čem bude, mimo jiné, R. Zajíček vyprávět:
• Jak se nám po Brně toulala losí kráva s teletem.
• Jak v telefonu vyrostla metrová krajta královská na tři metry.
• Jak loni v Panamě nechodil jeden jedovatý had na mé přednášky, a proto mně málem zabil.
• Jak se jezdí na kajaku s keporkaky.
Vstupné oslavné – dobrovolné
Věříme, že akce Ekocentra Skřítek budou finančně podpořeny Pardubickým krajem a městem Poličkou.

1 2 38

Z temnoty duše… světlo

Ekocentrum Skřítek zve na promítání filmu Z temnoty duše… světlo s následnou besedou s režisérem a scénáristou filmu Viliamem Poltikovičem do Divadelního klubu v Poličce ve středu 11. 12. v 19 hodin.

Z temnoty duše… světlo je dokumentární film o psychospirituální krizi – fenoménu dnešní doby (Česko, 2017, 83 min). Režie, scénář: Viliam Poltikovič, hudba: Ladislav Faktor, hrají: Josef Formánek, Stanislav Grof, Jan Benda, Pjér la Šé’z, Michael Vančura, Milan Hrabánek.

Pojem a význam psychospirituální krize jsou široké veřejnosti téměř neznámé, často o nich neví ani ti, kteří ji prožívají. Ale počet lidí s touto zkušeností výrazně narůstá. Psychospirituální krize přichází náhle a nečekaně – daný člověk je ohromen i zmaten neobyčejnými prožitky. Má výrazné a překvapivé změny vnímání, vědomí, emocí, například opouští vědomím své tělo, má vnitřní vize, vnímá různá světla, energie ve svém těle i ve vesmíru, často má i neobvyklé tělesné prožitky. To vše může být chvílemi i opojné, ale i dlouhodobě nepříjemné až nesnesitelné a člověk pak přestává fungovat v běžném životě, jeho okolí neví, co se s ním děje, a problém se často a zbytečně řeší psychofarmaky a pobytem na psychiatrii. O co se jedná a jak takovou zkušeností co nejlépe projít, nás ve filmu seznámí zkušení odborníci – Stanislav Grof, Michael Vančura, Milan Hrabánek a další. Se strhující upřímností se o svou zkušenost ve filmu podělí i lidé, kteří psychospirituální krizí prošli. Viliam Poltikovič před rokem 1989 točil filmy s psychologickou a sociologickou tématikou, po roce 1989 se zaměřuje na dokumentární filmy s převážně duchovní tématikou. Pracuje i jako kameraman, zvukař, fotograf a píše knihy. Dosud natočil přes 150 filmů a pracuje jako nezávislý autor zejména pro Českou televizi.

Prof. MUDr. Stanislav Grof, Ph.D. je psychiatr s více než 50letou zkušeností ve výzkumu léčebného, transformačního a heuristického potenciálu změněných stavů vědomí. Je jedním ze zakladatelů a hlavních teoretiků transpersonální psychologie. Získal čestné ocenění za průkopnickou roli v historii tohoto vědního oboru od Asociace pro transpersonální psychologii (v roce 1993), prestižní ocenění Vize 97 od Dagmar a Václava Havlových v Praze (2007), a cenu Toma Vernyho za stěžejní přínos k rozvoji prenatální a perinatální psychologie (v roce 2010).

MUDr. Milan Hrabánek je autorem projektu a odborným garantem, lékařem a psychiatrem s pětadvacetiletou praxí v oboru, certifikovaným instruktorem holotropního dýchaní, dlouholetým spolupracovníkem prof. Stanislava Grofa. Profesně se zaměřuje na léčbu závislostí a fenomén psychospirituální krize. Je zakladatelem a vedoucím terapeutického týmu Mezinárodního transpersonálního centra Holos v České republice.

Vstupné 120 Kč.

Za Ekocentrum Skřítek

Ing. Eva Janečková

1 2 38

Urinoterapie v denním životě aneb léčba vlastní močí

Své dlouholeté zkušenosti nám předá

Jiřina Vepřeková (79 let) z Olomouce.

čtvrtek 25. 4. 2019 v 19 hodin

v Divadelním klubu v Poličce

Jiřina Vepřeková do 65 let vedla kondiční cvičení se zdravotním zaměřením a nyní je cvičitelka taiji a qigongu. K urinoterapii se dostala v roce 1994, když nepočítá léta útlého dětství, kdy u babičky to byla běžná léčba.
Léta spolupracovala s MUDr. Tatianou Kozlovovou, která se na svých seminářích o urinoterapii vždy zmiňovala, a tak si Jiřina opět vzpomněla na svou babičku a nastoupila na tuto přerušenou cestu. A říká: „Nelituji.“
Moč je praktická lékárnička uložená v močovém měchýři. Účinné látky, které moč obsahuje se používají ve farmaceutickém i kosmetickém průmyslu, aniž si toho někdo všimne.
Moč se používá odedávna. Mnohdy to byl jediný dostupný léčebný prostředek. Používala se nejen k léčení, ale i k barvení látek, ke zrání sýrů, na popraskanou kůži, k desinfekci, ke klíčení rostlin a v mnoha dalších oborech.
Moč není pouze odpadní tekutina, která odvádí z těla nepotřebné látky. Pro člověka může být i dobrým pomocníkem při diagnostice vlastního zdravotního stavu.
Vlastnosti a použití moče jsou široké. Moč očišťuje organismus, odstraňuje usazeniny, obnovuje životně důležité orgány a další a další. Pokud se nad touto tekutinou ošklíbáme, ošklíbáme se vlastně sami nad sebou. Není třeba hned vnitřní užívání. Zkusme potírání a budeme překvapeni, jak nám brzy zjemní pokožka.
Moč je medicína pro odvážné. Stačí jedno – vyzkoušet ji.

Vstupné 80 Kč

Doufáme, že akce bude finančně podpořena Pardubickým krajem a městem Poličkou.

1 2 38

Divočina v hledáčku

Promítat a vyprávět bude Mgr. Lukáš Pich

Kameraman přírody, který se ve své práci zaměřuje především na faunu České republiky.

Čtvrtek 7. 3. v 19 hodin v Divadelním klubu v Poličce

Natáčení zvířat ho pohltilo již v mládí a prostřednictvím svých záběrů se snaží široké veřejnosti připomínat, že v naší divočině ještě stále máme co chránit.
V rámci přednášky promítne několik svých sestřihů, seznámí diváky s tím, co všechno filmování přírody obnáší a jak se k němu dostal, ukáže snímky ze zákulisí a přidá samozřejmě i několik historek z natáčení. Filmování divoké přírody není zrovna jednoduché, je dobrodružné a skrývá v sobě mnohá tajemství. Každý živočich vyžaduje specifický přístup a množství vynaloženého úsilí, takže se o filmování jen těžko vypráví v obecné rovině. Daleko lepší je vychutnávat si konkrétní příběhy.

Vstupné 80 Kč
Srdečně zveme všechny, kteří mají rádi přírodu.

P.S.: Fotky a videa Lukáše Picha jsou fakt nádherná.

Doufáme, že akce bude finančně podpořena Pardubickým krajem a městem Poličkou.

1 2 38

Japonsko zevnitř

Ekocentrum Skřítek pro vás připravilo přednášku

Japonsko zevnitř

v úterý 20. 11. v Divadelním klubu od 19 hodin.

Jací jsou Japonci navenek a jací jsou uvnitř? Jaké jsou jejich slabosti, přednosti a specifika a co v Japonsku opravdu stojí zato zažít? Jaký mají v této zemi vztah k přírodě, k náboženství a k umění? A má si vůbec Čech s Japoncem co říci?

Přednášet bude Ondřej Landa, původem z České Lípy, studoval non-verbální herectví na JAMU v Brně a Sociální antropologii a Environmentalistiku na Fakultě sociálních studií tamtéž.

Ondřej Landa působí jako aktivní hudebník, performer, filmař a spisovatel a k Japonsku ho poutá velmi intenzivní, až osudový vztah. Na jeho území žil několik let, procestoval ho od Naganských Alp po subtropické ostrovy, pobýval v Zenovém klášteře školy Sótó i v posvátných horách asketické sekty Šugendó a 8 let měl za partnerku japonskou tanečnici. V Japonsku také permakulturně farmařil, studoval tanec a lidské tělo u světoznámého mistra Mina Tanaky. Po několika letech studia veškeré vzdělávací instituce opustil a vydal se studovat člověka a jeho prostředí a kulturu přímo.

V Japonsku dnes působí ve dvou hudebních uskupeních. Tato vzdálená země je mu místem duchovního tréninku a nehynoucím zdrojem umělecké i intelektuální inspirace, ovšem v poslední době i jakousi pevností, kde jeho bývalá žena zadržuje jeho malou dcerku.

Přednáška bude zaměřena na ty aspekty japonské země a kultury, které se běžně z průvodců nedozvíte.

Nadstavbou přednášky budou živé hudební ukázky na tradiční i moderní japonské nástroje v podání česko-japonského uskupení Duo Kerlek, jakož i možnost klást při besedě dotazy rodilému Japonci – známému hudebníku a permakulturnímu zemědělci Hicu Natsuakim.

Hico Natsuaki je profesionální jazzman, hudební experimentátor a pedagog, který působí na světové umělecké scéně bezmála 30 let. Pochází z vážené hudební rodiny, kdy jeho strýc, Sabu Toyozumi, je jeden z předních průkopníků free jazzu v Japonsku. Několik let poté co zahájil úspěšnou kariéru profesionálního klávesisty, zažil Hico Natsuaki ve svém životě náhlý vnitřní obrat, kterým se z uměleckého byznysu postupně stáhnul do alternativního hudebního světa, přestěhoval se z rušného Tokia na venkov a začal farmařit.

Našel se tehdy v permakulturním hospodaření ve stylu známého japonského zemědělce a mistra Masanobu Fukouoky a jeho základnou se stal malý venkovský dům v krásném naganském údolí mezi štíty Japonských Alp.

Dnes se Hico Natsuaki opět naplno věnuje hudbě a přestože se nadále vyhýbá mainstreamu, působí v několika hudebních projektech naráz (jako hráč, producent a zvukový inženýr) a naplňuje tak své hluboké životní přání „Žít a zemřít s hudbou“.

Vstupné 80 Kč.

Za Ekocentrum Skřítek srdečně zve

Ing. Eva Janečková

1 2 38

Planeta Česko

Naše příroda je pestrá jako málokde na světě. Krásu a dobrodružství máme na dosah ruky – stačí se jen dobře dívat! První celovečerní film o české přírodě ukazuje díky nejmodernějším technologiím fascinující dobrodružství zvířat a rostlin žijících kolem nás zcela zblízka. Seznamte se s tetřevem tokajícím za úsvitu, se vzácnými sysly, s nimiž na louce laškují děti, ledňáčkem prorážejícím při lovu střemhlav vodní hladinu, s lososy putujícími z českých řek do moře a zpátky nebo s užovkami v dramatickém zápase s rybí kořistí. Prožijte vzrušující výpravu za muflony, bobry, modrajícími žabáky a desítkami dalších hrdinů. Některé z nich možná ani neznáte – divočina přitom začíná hned za vašimi dveřmi!

11. října v Divadelním klubu v Poličce
od 19 hodin promítáme dokument Planeta Česko
s následnou besedou s režisérem a scénáristou Mariánem Polákem.

Recenze na tento film: Planeta Česko je králem mezi českými přírodovědnými dokumenty (Česká republika, 2016, 81 min.).
Ambicí televizního režiséra a milovníka přírody Mariána Poláka bylo natočit přírodovědný dokument ve stylu Zázračné planety od BBC, leč v českém prostředí. Výsledná Planeta Česko se sice s úchvatnými mega-produkcemi od BBC nemůže měřit hlavně kvůli obřím rozpočtům a mnohonásobně větší pracovní síle, i tak se ale Mariánovi a jeho štábu podařilo během více než ročního natáčení pořídit pozoruhodné a sem tam i poměrně unikátní záběry zejména české fauny.
Natáčelo se na všemožných lokacích ve čtyřech ročních obdobích a ve snímku je zastoupeno více než čtyřicet živočišných druhů od brouků a měkkýšů po koně a zubry. Tvůrci měli k dispozici profesionální techniku a nejlepší kamery, takže nebyl problém pořídit i extrémně zrychlené či zpomalené záběry v nejvyšším rozlišení. Na některé momentky se čekalo i mnoho dní, odměnou jsou nicméně scény, kdy třeba had požírá celého kapra, tesařík zápasí s vosou nebo čáp krmí svá mláďata. Překvapivě hojně zastoupené jsou i všelijaké pářící rituály.

Vstupné 80 Kč.
Za Ekocentrum Skřítek
srdečně zve
Ing. Eva Janečková
Naše akce podporuje město Polička a Pardubický kraj.

1 2 38

Promítání filmu BUFO ALVARIUS: The Underground Secret

Film Bufo Alvarius: The Underground Secret se bude promítat na autorské produkci ve středu 26. září v 19 hodin v Divadelním klubuv Poličce. Po filmu bude následovat diskuze, které se zúčastnírežisér a scénárista Filip Záruba, klinický psycholog a šaman a odborný poradce filmu Ondřej Bahník.

Film je radikálním svědectvím o nejsilnějším známém přírodním psychedeliku, tryptaminu 5-MeO-DMT a žábě Bufo Alvarius ze sonorské pouště. Film je koncipován jako strhující audio-vizuální dobrodružství, které umocňují originální zážitkové animace inspirované touto mimořádnou látkou. Fascinující výpovědi skupiny psychonautů, kteří se za zkušeností s Bufo Alvarius vydali na cestu do Jižní Ameriky, dokreslují osobní příběhy nestora transpersonální psychologie Stanislava Grofa a novodobého šamana Octavio Rettiga, který ceremoniální kontakt s uvedenou substancí zprostředkoval tisícům dobrovolníků z celého světa. Mnohým změnila život. Původní záměr tvůrců natočit dokumentární reportáž vygradoval do intenzivní filmové meditace o povaze vědomí a bytí. Hudba: Maok a Jose Antonio Jansasoy.Vstupné130 Kč.

Bufo alvarius je latinský název žáby – ropuchy koloradské, která žije převážně v Mexiku. Odebírá se z ní jed, který má psychedelické účinky. Žáby Bufo alvarius se při získávání této substance pouze odchytí, látka se extrahuje z jejich žláz a žába je pak vrácena do volné přírody.

V magazínu HN Ego z 20. 4. 2018 jste si mohli přečíst zajímavý článek (a na webu stále můžete) „Z čeho nás vyléčí žába úsvitu? Vědci zkoumají využití jedu ropuchy coloradské umožňující mystické zážitky a „kvantový skok“ do vesmíru.“

Jsme rádi, že se nám podařilo domluvit tuto produkci i s autory. Všechny srdečně zveme.

Za Ekocentrum Skřítek

Ing. Eva Janečková

1 2 38

Cesta mayského šamana do Santiaga de Compostela

Cesta mayského šamana do Santiaga de Compostela
čtvrtek 19. dubna
v 19 hodin v Divadelním klubu

Besedou bude provázet Artur Morales Cervantes, který bude vyprávět o jeho posvátné cestě do Santiaga de Compostela, kdy pěšky zdolal 900 km, o jeho rituálech, setkáních s poutníky z celého světa, energiemi živých i mrtvých. Dozvíte se všechno o historii a magii této cesty, proč je dobré tuto cestu alespoň jednou za život absolvovat a co všechno k tomu potřebujete. (Svatojakubská cesta nebo Cesta svatého Jakuba je název historické sítě dvanácti poutních cest, které vedou ke hrobu svatého Jakuba Staršího v katedrále v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii.)

Arturo Morales Cervantes, Aj’Men’Ob‘, je mayský šaman z Jižního Mexika, kolébky prastarých kultur a vědění Olméků, Mayů či Aztéků, místa, kde tradice jsou stále živé. Je průvodce světem energií, vykladač mayského kalendáře, léčitel, cestovatel a pozorovatel.
Beseda bude tlumočena a budou ji provázet autentické fotografie z Arturovy cesty, jeho osobní zážitky, pocity a nezaměnitelná, srdečná energie.
Srdečně zveme všechny zvídavé.

Vstupné 80 Kč
Akci finančně podporuje Pardubický kraj.

Pozvánka – cesta šaman

1 2 38

Výroční zpráva 2017

Výroční zpráva 2016